Back to search

OFFPHD-Offentlig sektor - ph.d.

Yrkesaktivitet i eldre år. Kva skal til for at fleire 60-åringar kan, og vil, halda fram å arbeida til dei når den øvre aldersgrensa?

Alternative title: Occupational activity in older years. What will it take to make more people able, and willing, to continue working until upper age limit?

Awarded: NOK 2.0 mill.

Project Manager:

Project Number:

345576

Project Period:

2023 - 2027

Funding received from:

Location:

Ingen endringer i prosjektet

Det har lenge vore ei samfunnspolitisk målsetjing at fleire seniorar fortset lenger i arbeidslivet. Det er mange grunnar til at det er viktig. Det er viktig for bærekrafta til pensjonssystemet, det er viktig for tilgang på arbeidskraft og det er viktig for finansiering av velferdsstaten. Det kan også være viktig for mange seniorarbeidstakarar. For den enkelte vil det imidlertid være ulike ynskjer og moglegheiter for å arbeide lenger. Både ynskjer og moglegheiter avheng av ei rekkje faktorar, i arbeidslivet, i pensjonsordningar, hjå individet, i familien, i lokalsamfunnet og i korleis politikken er utforma på mange samfunnsområder. Dei siste åra har vi observert ei stagnering i avgangsalderen etter at den auka frå rundt tusenårsskiftet. I dette prosjektet ynskjer vi å studere kva faktorar ved arbeidet som har betydning for å jobbe lenger enn til dagens gjennomsnittlege avgangsalder som er drygt 65 år. Formålet med prosjektet er å gje Senter for seniorpolitikk ny kunnskap som kan formidlast til arbeidslivet og bidra til at det kan utviklast nye og betre strategiar for at fleire ynskjer å arbeide lenge. Til å analysere dette vil vi bruke data fra Norsk seniorpolitisk barometer, den norske studien av livsløp, aldring og generasjon (NorLAG), samt registerdata. Desse kjeldene inneheld informasjon om kjenneteikn ved arbeidet, ønska og faktisk avgangsalder, kjønn, alder, utdanningsnivå, bransje mv. I tillegg vil vi gjere ad hoc-undersøkingar tilpassa prosjektet. Prosjektresultata har eit stort potensiale for å koma til nytte. Senter for seniorpolitikk har fleire etablerte kanalar og arenaer for formidling av resultat til relevante mottakarar. Senteret har tett kontakt med partane i arbeidslivet, arrangerer årleg forskningskonferanse, fleire formidlingsseminar i året, utarbeider kurs- opplærings og foredragsmateriell, har eiga nettside og nyhendebrev mm. Potensialet for å få resultata frå prosjektet ut i praksisfeltet på ulike nivå er derfor stort.

Funding scheme:

OFFPHD-Offentlig sektor - ph.d.

Funding Sources