Hensikten med prosjektet er å bidra til at små og mellomstore byer planlegger og utvikler sine byer og sentrum på måter som bidrar til mer attraktive og levende sentrum. Videre, at plan- og beslutningsprosesser knyttet til sentrumsutvikling blir mer effektive, både med tanke på tidsbruk og måloppnåelse. Dette inkluderer å undersøke hvor bra Plan- og bygningsloven og samarbeidet fungerer i slike prosesser. Et attraktivt sentrum er her definert som et sentrum innbyggerne setter pris på og bruker ofte, og som oppfattes som et godt sted bo og å drive ulike typer virksomhet.
I prosjektet undersøker vi i) hvordan egenskaper ved regioner, byer og sentrum påvirker sentrums attraktivitet, og hvordan de kan utvikles for å styrke sentrums attraktivitet, ii) hvordan dagens sentrumsplanprosesser påvirker mulighetene for å utvikle attraktive sentrum, og hvordan de kan forbedres, og iii) hvordan samarbeidet mellom relevante aktører involvert i reguleringsplaner for utbygging i sentrum fungerer og påvirker mulighetene til å utvikle attraktive sentrum, og hvordan dette kan forbedres, iv) fordeler og ulemper for byen og sentrum ved å tillatte utbygging for handel og service utenfor sentrum, og v) hvordan plan- og bygningsloven fungerer som verktøy i byenes arbeid med å utvikle byen og sentrum som bidrar til at sentrum blir mer attraktive og levende, og hvordan den kan forbedres. I dette inngår undersøkelser knyttet til blant annet avveiinger mellom tilgjengelighet med bil og tilrettelegging for byliv, bevaring og utvikling, hvordan utbygging i sentrum kan styrke sentrums attraktivitet.
Vi bruker flere metoder: Spørreundersøkelser til og intervjuer med innbyggere, intervjuer med relevante offentlige aktører og næringslivsaktører, analyse av register- og kartdata, observasjoner og registreringer i gater og områder, fotodokumentasjon, dokumentstudier, medvirkning, mv. TØI og NIKU er forskningspartnerne i prosjektet, og samarbeider med bykommunene Lillehammer, Tønsberg, Kongsberg og Arendal, sentrums- og næringsforeninger i byene, og fylkeskommunene byene ligger i.
Prosjektet startet våren 2020 og vi har måttet gjøre noen tilpasninger på grunn av pandemien. Vi har diskutert og avklart innretning av prosjektet og valg av caser i nær dialog med prosjektpartnerne, laget opplegg for gjennomføring av alle arbeidspakkene, og startet datainnsamlingen alle arbeidspakker. Det har vært mye og nær dialog med partnerne i denne prosessen, gjennom en rekke møter med og besøk i byene for å få en god forståelse for aktuelle planer, prosjekter og problemstillinger. Spørreundersøkelse om blant annet bruken av sentrum ble sendt ut til innbyggere i 2022 (utsatt fra 2021) og resultatene er publisert i TØI-rapport 1977/2023. Vi har utarbeidet et metodisk opplegg for å undersøke egenskaper ved byene og sentrum som påvirker sentrums attraktivitet, og det er gjennomførte datainnsamlinger i sentrum i alle fire byene. Vi har gjennomført analyser av en rekke registerdata. Vi har gjennomført dokumentstudier og intervjuer om aktørsamarbeid om utbygging i sentrum i tre av fire caser, og er i gang med dokumentstudier og intervjuer i det siste case. Vi har også gjennomført intervjuer med aktører som har store, sentrale utbyggingsprosjekter i en rekke byer. Vi har kartlagt og samlet inn sentrumsplaner og gjennomført intervjuer i en by og intervjuer med store utviklere.
Prosjektet vil resultere i vitenskapelige artikler, populærvitenskapelige artikler, TØI-rapporter, presentasjoner på konferanser, samt verktøy som kan bidra til effektiv og målrettet sentrumsplanlegging. Så langt er to vitenskapelige artikler sendt til tidsskrifter og er under review, og to relaterte TØI-rapporter er publisert.
Det er stor interesse for forskningen, prosjektet og temaet. Forskerne har bidradd med en rekke foredrag til praksis og forelesninger på universiteter, samt i intervjuer med aviser og tv. Sommeren 2023 arrangerte vi et heldagsseminar om teamet, der både forskere, samarbeidspartnere, KDD og andre deltok med innlegg. Det var 100 deltakere i salen og ytterligere 300 som fulgte seminaret via stream.
The project “Planning, knowledge and collaboration for developing vibrant and attractive city centres” (CITYCENTRE) will develop novel knowledge helping local authorities and politicians in small and medium-sized cities to plan for and develop more attractive and vibrant city centres, and to execute more efficient and effective planning processes resulting in plans with higher goal achievement potential.
City centre planning processes involve and affect local authorities, politicians and a range of public and private actors, all with different interests, objectives, knowledge and power. In addition, the physical dimension in city centres often includes historic buildings and environments subject for preservation. This makes city centre planning processes especially complex, resource demanding and rife with conflicts. These challenges are enhanced by a lack of documented knowledge concerning how land use structure, city centre qualities and characteristics of the built environment, collaboration processes and new retail structures affect city centre attractiveness and vibrancy. CITYCENTRE aims at closing these knowledge gaps. CITYCENTRE will: i) investigate, analyse and compare city centre planning processes, aiming at identifying potentials for improving processes, conflict management, analyses and plans, ii) identify shortcomings in the legal instruments in the PBA, and suggest improvements, iii) develop important, but today absent, knowledge to be used in city and city centre planning and collaboration processes. CITYCENTRE will contribute with a deeper exploration of strengths and shortcomings of relevant legal instruments in the PBA when applied in complex tasks such as city centre planning processes, with the aim to suggest improvements that will ensure better support to local authorities.
CITYCENTRE includes partners from three administrative levels (regional authorities, local authorities, city centre actors) in four case cities.
CITYCENTRE includes a PhD.