Tilbake til søkeresultatene

FORNY20-FORNY2020

KVAL: dCod Pollution Sensing Kit - qualification project

Alternativ tittel: dCod biosensor for forurensning

Tildelt: kr 0,50 mill.

Prosjektnummer:

323092

Prosjektperiode:

2021 - 2022

Midlene er mottatt fra:

Geografi:

Fagområder:

Forurensning er den viktigste miljøfaktoren bak sykdom og for tidlig død i verden, noe som også rammer viktige arter i det terrestre og marine økosystemet. Derfor er det stort behov for effektive overvåkingssystemer av hav og kyst, elver, innsjøer og landområder. Dette vil være et viktig bidrag til å sikre menneskets og økosystemets helse, og til å nå FNs bærekraftsmål. En stor ulempe med dagens risikovurderinger er at de i stor grad bygger på kjemisk overvåking, hvor reell giftighet eller biologisk effekt ikke blir målt. Målet i dette prosjektet var å utvikle et enkelt, hurtig, høy-kapasitets biosensorsystem for miljøovervåking og giftighetstesting. Den teknologiske delen av prosjektet har så langt ikke vært vellykket, da vi har møtt på en del tekniske problemer i få til rekombinant uttrykking av stabile og funksjonelle reseptorproteiner. Da det var vanskelig å få uttrykt reseptorproteiene, var det også vanskelig å få startet med testing i samarbeid med den potensielle brukeren vi hadde kontakt med.

Prosjektet har skapt interesse for metoden utover forskningsmiljøet, og vi er nå i kontakt med konsortier og industripartnere for videreutvikling. Vi har imidlertid ikke lykkes med å vise "proof of concept".

Publikasjoner hentet fra Cristin

Ingen publikasjoner funnet

Ingen publikasjoner funnet

Budsjettformål:

FORNY20-FORNY2020

Temaer og emner

Nanoteknologi/avanserte materialerMarinHavbrukNanoteknologi/avanserte materialerHelse, miljø og sikkerhetLTP3 Marine bioressurser og havforvaltningHavbrukNaturmangfold og miljøGlobale miljøutfordringerBioteknologiMarin bioteknologiNaturmangfold og miljøHavbrukFiskehelse og velferdBransjer og næringerFiskeri og havbrukPolitikk- og forvaltningsområderSkog, landbruk og matPortefølje Energi og transportPortefølje Muliggjørende teknologierHavbrukAnnen havbruksrelevant forskningBransjer og næringerMiljø - NæringsområdeLTP3 Muliggjørende og industrielle teknologierBransjer og næringerOlje, gassPolitikk- og forvaltningsområderNæring og handelPortefølje Mat og bioressurserBransjer og næringerLandbrukMarinMarin bioteknologiForurensningKommersialiseringBransjer og næringerBransjer og næringerTransport og samferdselPolitikk- og forvaltningsområderLTP3 Et kunnskapsintensivt næringsliv i hele landetBioøkonomiPortefølje InnovasjonPortefølje Klima og miljøKlimarelevant forskningBransjer og næringerProsess- og foredlingsindustriLTP3 Nano-, bioteknologi og teknologikonvergensLTP3 Bioøkonomi og forvaltningLTP3 Hav og kystBioteknologiLTP3 Styrket konkurransekraft og innovasjonsevneVerifisering, pilotering, demonstrasjon (ny fra 2014)MarinMarint arealbruk og arealendringLTP3 Uttesting og kommersialisering av FoUMarinMarin forurensning inkl. miljøgifterPolitikk- og forvaltningsområderFiskeri og kystNaturmangfold og miljøMarint arealbruk og arealendringNaturmangfold og miljøMarin forurensning inkl. miljøgifterBioøkonomiØvrig bioøkonomiBransjer og næringerVareproduserende industriAnvendt forskningUtviklingsarbeidPolitikk- og forvaltningsområderMiljø, klima og naturforvaltningBransjer og næringerMaritim - NæringsområdeMarinLTP3 Klima, miljø og energiBransjer og næringerBygg, anlegg og eiendom